WaterManagement

Sa ponosom Vam predstavljamo naše kolege i njihove uspešne priče

Naša koleginica Slađana Petrašinović zaposlena je u VD „Dunav“ AD, Bačka Palanka na radnom mestu tehnička priprema. Zamolili smo je da nešto ukratko napiše o svom poslu.

„Poljoprivredni fakultet, smer – Uređenje, korišćenje i zaštita voda, sam upisala 2014. godine, od te godine pa sve do danas mi imponuje činjenica na kom nivou je naš smer i u kom pravcu ide. Već tada je bilo jasno sa koliko ozbiljnim projektima i temama, koje predstavljaju problem na globalnom nivou, se bave naši profesori. I kao takvi stručnjaci, stav i ozbiljnost prema problemima su nam usadili već na početku akademskih studija. Sve navedeno je iniciralo veliku želju da se beskompromisno borim za posao u struci.

Na preporuku maločaš pomenutih profesora, mene je put 2021. godine odveo u Bačku Palanku, u Vodoprivredno društvo „Dunav“ AD, gde još uvek radim. Preduzeće koje je zaduženo za melioracije u Južnobačkom okrugu, odgovorno za površinu od oko 136.000 ha, izgradnjom hidrotehničkih objekata, održavanjem vodnih objekata, sprovođenjem odbrane od poplava, odbrana od unutrašnjih voda, itd. Moram naglasiti da mi je čast što sam svoje korene u struci pustila u ovom preduzeću, najpre zbog mladih stručnjaka koji me okružuju, od kojih svakodnevno učim, ali i zbog obima i širine posla. Njihovo znanje, sa mojim entuzijazmom, pristupu poslu, i mogućnosti primene nauke u istom, čini jedan kranje produktivan tim. Moj rast ne isključuje njihov, i obrnuto. Naprotiv, smatram da zajedno možemo puno. Ukoliko bih morala ukratko da opišem obaveze koje redovno izvršavam, onda bi to bilo: projektovanje kanala; svakodnevna komunikacija sa tehničarima na terenu; izdavanje građevinskih situacija; izrada celokupnih elaborate; svakodnevna tehnička podrška u smislu pripreme i štampanja priloga, karata, itd.“

Pitali smo Slađanu i zašto bi nekom preporučila da upiše naš smer ?

„Spektar poslova koje možete raditi je prilično širok. Smer je multidisciplinarnog karaktera, a ukoliko na to dodamo činjenicu da vam pruža izražaj u budućnosti kao pojedinica, inženjera koji će u svojoj karijeri ostaviti trag, onda je to pravi izbor. U prilog svemu ovome govori činjenica da naša zemlja poseduje 70% poljoprivrednog zemljišta, veliki doprinos državnog prihoda upravo donosi poljoprivreda. S druge strane se suočavamo skoro svake godine sa sušom, periodično sa poplavama koje ostavljaju velike posledice, ili sa raznim problemima u navodnjavanju useva. Profesori sa departmana su aktivno uključeni u problematiku, što je svakom studentu veliki značaj.“

Još jedan naš kolega je podelio sa nama svoju uspešnu priču.

„Moje ime je Đorđe Pokuševski i studirao sam na smeru Uređenje, korišćenje, i zaštita voda od 2014. do 2021. godine. Nakon završenih studija imao sam tu sreću da brzo pronađem posao koji je usko vezan za struku.

Posao je izrada projektno-tehničke dokumentacije za objekte kanalizacije. On se sastoji od razgovora sa ljudima i odlazaka na teren, kao i posla u kancelariji za računarom. Veći deo radnog vremena se provede u timskom radu na rešavanju problema i pribavljanju potrebnih podloga i dozvola za projektovanje. Posao je jako dinamičan i zahteva puno strpljenja.“

Pitali smo kolegu Đorđa zašto bi nekom preporučio da upiše naš smer?

„Znanja koja sam stekao na fakultetu umnogome su mi pomogla na poslu. Smer pokriva velik broj različitih predmeta, od nekih više tehničkih do nekih koji su više vezani za poljoprivredu, što omogućava studentima da dalje u karijeri imaju veći izbor čime žele da se bave. Profesori i osoblje sa Departmana za uređenje voda uvek su izlazili u susret studentima i uvek su bili tu da pomognu, čak i nakon završetka studija. Program je napravljen tako da se znanje i veštine stiču lako, i još lakše mogu da se primene kad se studenti zaposle.“

Pročitajte kratku biografiju našeg kolege Ivana Marinkova.

Ivan Marinkov je rođen 1975. godine u Novom Sadu. Srednje obrazovanje stekao u školi „Jovan Vukanović“, smer „Građevinski tehničar visokogradnje“. Na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu „Departman za uređenje voda“ diplomirao 2003. godine. Na studijskom programu „Uređenje, korišćenje i zaštita voda“ završio je master studije.

Po završetku osnovnih studija zasnovao je radni odnos u preduzeću „Hidrozavod DTD“ ad, Novi Sad, na mestu inženjer projektant objekata i sistema hidrotehničkih melioracija i hidrotehnike gde radi do 2015. godine. Stručni i državni ispit položio je 2006. godine, naredne godine stekao je licencu odgovornog projektanta, a 2012. godine i licencu odgovornog izvođača radova. Krajem 2007. godine odlazi u SAD gde do 2009. pohađa „Broward College“ Florida na kursu Environmental Science Technology. U periodu od 2015. do 2021. zaposlen je u kompaniji „Delta Agrar“ doo Beograd kao inženjer projektant-izvođač na poslovima projektovanja i izgradnje sistema za navodnjavanje. U toku zaposlenja učestvovao je na različitim sajmovima i realizovao više stručnih skupova i ogleda. Pored toga, bavio se prodajom najsavremenije opreme za navodnjavanje renomiranih svetskih proizvođača. Od 2021. godine radi u firmi „HTM Projekt“ Novi Sad, kao rukovodilac projektnog biroa, te učestvuje u izradi i realizaciji brojnih projekata navodnjavanja, odvodnjavanja, vodosnabdevanja, od kojih je veći deo značajan za unapređenje poljoprivredne proizvodnje u Vojvodini i šire.

Ivan nam je odgovorio i na pitanje zašto bi on nekom preporučio da upiše naš smer?

Polazeći od činjenice da je voda jedan od glavnih strateških resursa na Zemlji, u cilju održivog tehnološkog razvoja neophodno je raspolagati odgovarajućim znanjima za njeno upravljanje i racionalno korišćenje. Mladi ljudi, koji imaju viziju i svesni aktuelnosti ove teme, mogu da postanu projektanti hidromelioracionih sistema i uključe se u praktično rešavanje problema. Na Departmanu za uređenje voda imaće priliku da steknu bogata teorijska znanja, te da ih kasnije prodube u okviru stručne prakse. Saradnja sa profesorima tokom i nakon studija pruža šansu budućim inženjerima da ostvare karijeru u državnim institucijama, privatnim preduzećima, započnu svoj lični biznis ili proizvodnju. Smer najviše preporučujem studentima koji imaju svest o sve većim potrebama za očuvanje prirodnih resursa i održanjem biološke ravnoteže, a koji žele da učestvuju u izazovnim inženjerskim zadacima. Spoj terenskog inženjerskog rada i rada ispred računara ovaj poziv čini dinamičnijim. 

Zamolili smo našeg studenta Željka Vučinića koji je zaposlen u kompaniji Delta Agrar DOO Beograd na radnom mestu Menadžer za sisteme navodnjavanja da nam pošalje svoju kratku radnu biografiju gde on navodi svoje radno iskustvo:

  • 2012 Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ AD, Beograd – volonter
  • 2013 „Hidrozavod DTD“ AD, Novi Sad – inženjer saradnik iz oblasti melioracija
  • 2017 „Hidrozavod DTD“ AD, Novi Sad – samostalni inženjer iz oblasti melioracija
  • 2020 „Delta Agrar“ DOO – menadžer za sisteme navodnjavanja.

„Na sadašnjem radnom mestu bavim se projektovanjem i izvođenjem sistema za navodnjavanje. Projektovanje sistema za navodnjavanje podrazumeva izradu kompletne projektno-tehničke dokumentacije u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, pribavljanje lokacijskih uslova, građevinske dozvole i upotrebne dozvole za projekte i obavljanje konsultantskih usluga u postupku legalizacije sistema za navodnjavanje i rešavanja imovinsko-pravnih odnosa.

Izvođenje radova na izgradnji sistema za navodnjavanje obuhvata pripremu i organizaciju gradilišta, nabavku materija i opreme, ugovaranje radova sa podizvođačima, praćenje svih radova na gradilištu i priprema gradilišne dokumentacije.“

Željko nam je odgovorio i na pitanje zašto bi nekom preporučio da upiše naš smer

„Naš smer nudi mogućnost da diplomirani inženjer melioracija može da radi različite poslove u raznim sektorima poljoprivrede i vodoprivrede, kao što su: projektovanje, izvođenje, prodaja, rukovođenje i održavanje sistema za navodnjavanje, rad na različitim poslovima u okviru javnih vodoprivrednih preduzeća. S obzirom na klimatske promene, budućnost intenzivne poljoprivredne proizvodnje će sve više zavisiti od navodnjavanja, tako da će se otvarati i nova radna mesta u svim oblastima ove delatnosti.“

Našeg student-apsolvent Luka Mate, nam je takođe izneo svoje ustiske o studijskom programu Uređenje voda:

„Kraj srednje škole, za mene je značio novi početak obrazovanja. Završivši tehničku školu, na smeru Zaštita životne sredine, pravac u kom sam usmerio svoja interesovanja, bio je vezan za održivi razvoj i zdravo okruženje.

Poljoprivredni fakultet je mesto gde sam uspeo da pronađem ono što me zanima, upisavši smer Uređenje, korišćenje i zaštitu voda.

Otvorena komunikacija i izlaženje u susret od strane profesora i asistenata jeste još jedna stvar koja mi je obeležila studiranje. Veliki trud i zalaganje od strane osoblja Departmana, za mene predstavlja bitnu stavku i stekao sam utisak da je to jedna zajednice koja je tu da pomogne i unapredi mlade u svakom segmentu.

Smer Uređenje, korišćenje i žaštitu voda, pruža dosta mogućnosti u pogledu zaposlenja. Bilo da izgradite afinitet u pravcu poljoprivrede ili vodoprivrede, u ovoj je struci mogućnost zaposlenja velika. Prostrano plodno tlo u Vojvodini, ili pak sistemi za tretmane otpadnih voda, mogu za pojedinca predstaviti novo radno mesto, gde stečeno znanje sa fakulteta možete i primeniti.

Konačno, za mene je smer Uređenje voda pravi izbor, koji bih preporučio svakome, ko je voljan da nauči dosta praktičnog znanja koje svaki budući inženjer treba da poseduje.“

Slično kao što je i Mihajla Pupina, koji je potekao iz banatske ravnice i radoznali duh ga je doveo putem Amerike, gde je ostvario zavidnu karijeru, i naša koleginica Kosana Suočarev je išla tim stopama.

Dr Kosana Suvočarev je nakon završetka osnovnih i master studija (LOLAqua) na Departmanu za uređenje voda, dobila stipendiju za doktorat u Španiji, gde počinje da koristi mikrometeorloške metode za merenje evapotranspiracije. Po završetku doktorata, Kosana je dobila priliku da radi na pirinčanim poljima u Arkanzasu i provela je 4 godine na Univerzitetu u Arkanzasu, kao postdoktorant. Kao ekspert za takozvani method ‘Eddy Covariance’ i noviji ‘Surface Renewal’ metod, Kosana je učestvovala na projektu koji je za cilj imao da direktnim ekperimentalnim merenjima utvrdi mogućnost smanjenja emisija metana sa pirinčanih polja, kroz regulisanje navodnjavanja. Ovo neprocenjivo iskustvo rada na poljoprivrednim poljima, u saradnji sa poljoprivrednicima zainteresovanim za upotrebu naučnih rezultata, Kosani je donelo novu priliku da radi na Kalifornijskom Univerzitetu u Dejvisu. Trenutno, Kosana kao jedan od vodećih stručnjaka za biometeorologiju vodi milionski projekat i nastavlja da saradjuje sa poljoprivrednicima i istražuje evapotranspiraciju, navodnjavanje i smanjenje emisije gasova staklene bašte.

Upoznajte našu koleginicu Tanju Bošnjak, diplomiranog inženjera poljoprivrede, bivšu studentkinju našeg studijskog programa. Tanja je danas zaposlena u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode, u Odeljenju za zaštićena područja i ekološku mrežu, na poziciji stručnog saradnika za zaštitu prirode (hidrolog).

Kroz razgovor sa Tanjom, saznali smo koje su to aktivnosti kojima se bavi u okviru svog radnog radnog mesta:

  • Istraživanje i valorizacija prirodnih vrednosti iz oblasti hidrologije kao i specifičnostima u okviru ove oblasti (utvrđivanje i uticaji promene režima voda na zaštićena područja, staništa i ekološku mrežu, GIS obrada podataka);
  • Prikupljanje podataka, materijala i dokumentacione građe, učešće u stručnim nadzorima, pripremi i realizaciji programa, studija, projekata, stručnih mišljenja i uslova, strateških dokumenata, prostorno-planske dokumentacije, izdanja Zavoda i sl.;
  • Obavljanje poslova na projektovanju i rekonstrukciji vodnog režima u funkciji poboljšanja uslova staništa i očuvanju biodiverziteta vlažnih područja;
  • Obrada podataka o prirodi i prirodnim vrednostima, praćenje stanje i ocene očuvanosti prirode i stepena ugroženosti ekološki značajnih područja, zaštićenih područja, ekoloških koridora, ekološke mreže i predela;
  • Izrada studija zaštite zaštićenih područja;
  • Izrada uslova i mišljenja zaštite prirode za planove i radove na zaštićenim prirodnim dobrima;
  • Vršenje stručnog nadzora na zaštićenim prirodnim dobrima i predlaganje mera;
  • Pružanje stručne pomoći upravljačima zaštićenih prirodnih dobara, korisnicima i vlasnicima, organima lokalne samouprave, udruženjima i grupama građana i pojedincima na zaštiti predela i prirodnih dobara;
  • Propisivanje uslova i mera zaštite prirode i prirodnih vrednosti u postupku izrade i sprovođenja prostornih i urbanističkih planova, projektne dokumentacije, osnova, programa i strategija u svim delatnostima koje utiču na prirodu i davanje mišljenja na iste;
  • Obavljanje stručnih poslova u postupku izrade ocene prihvatljivosti radova i aktivnosti u prirodi, pripremanja i sprovođenja projekata i programa na zaštićenom području;
  • Sprovođenje obrazovnih programa i promotivnih aktivnosti.

Tanja je i nakon završenih studija ostala veliki prijatelj i blizak saradnik našeg Departmana.

Upoznajte našeg kolegu Slobodana Baračkog, diplomiranog inženjera poljoprivrede. Slobodan je 2014. godine proglašen za najboljeg studenta svoje generacije na studijskom programu Uređenje, korišćenje i zaštita voda. Danas, naš kolega radi u kompaniji LoginEKO, jednom od lidera u oblasti organske proizvodnje, sa oko 4.000 ha obradivih površina u Srbiji. Na radnoj poziciji Agronoma, Slobodan upravlja proizvodnjom na površini od 1.600 ha i zadužen je za organizaciju i koordinaciju svog tima ljudi.

 

Kao prednosti svog posla navodi činjenice da konstantno radi na implementaciji najnovijih tehnologija i ideja, kao i to da radi u kolektivu čiji je osnovni cilj istraživanje i pronalazak novih i boljih načina organske proizvodnje zdrave hrane za ljude. 

Upoznajte našu koleginicu Nevenu Rajić, master inženjera poljoprivrede. Nakon završenih osnovnih i master studija na studijskom programu Uređenje, korišćenje i zaštita voda, Nevena se zaposlila u VD „Šajkaška” iz Novog Sada, vodoprivrednom preduzeću sa pedesetogodišnjom tradicijom poslovanja u oblasti voda.

Njen posao na poziciji stručnog saradnika za melioracije obuhvata izradu investiciono-tehničke dokumentacije, idejnih rešenja, elaborata, praćenje rada sistema za odvodnjavanje i navodnjavanje na melioracionom području i predlaganje mera za poboljšanje rada ovih sistema. U okviru poslova svog radnog mesta, učestvuje u odbrani od poplava od spoljnih i unutrašnjih voda i obradi hidroloških podataka.

Za svoj posao kaže da je dinamičan i zanimljiv, jer u rešavanju kompleksnih problema radi u timu sa inženjerima različitih profila.

Naš kolega, Dejan Zarić, osnovne i master studije završio je na studijskom programu Uređenje, korišćenje i zaštita voda. Nakon završenih osnovnih studija, Dejan se zaposlio u vodoprivrednom preduzeću “Gornji Banat” iz Kikinde, gde radi kao inženjer zadužen za zaštitne meliorativne objekte. Preduzeće u kome radi, kontroliše 201.871 ha meliorativnog područja. Pored kontrole objekata, njegov posao obuhvata gotovo sve radnje vezane za vodoprivrednu delatnost, kao što su izmuljenje kanala prve kategorije, izgradnja zalivnih sistema, odbrana od poplava…

Svoj posao obavlja sa velikim zadovoljstvom, jer je i sam zaljubljenik u prirodu, vodu, terenski rad. I nakon završenih studija, Dejan je ostao veliki prijatelj i saradnik Departmana za uređenje voda.

Zamolili smo kolegu Dejana Zarića da nam opiše čime se konkretno bavi na šta je on odgovorio opisom svojih radnih aktivnosti:

„Zaposlen sam u vodoprivrednom preduzeću u Kikindi, VPD ,,Gornji Banat“ DOO Kikinda od 2014. godine (od nedavno je transformisano u VPD ,,Srednji Banat“ Zrenjanin) na mestu Inženjera za održavanje zaštitnih objekata reke Tise i Zlatice i terenskog inzenjera za izvodjenje radova. Takođe, radim i kao inženjer za izgradnju zalivnih sistema. Obavljam i funkciju Zamenika sektorskog rukovodioca u odbrani od poplava na meliorativnom području Gornjeg Banata.

Vodio sam izvođenje zalivnog sistema ,,Galad“, ukupne površine oko 166 ha, tipa centar pivot. Pored toga, učestvovao sam u izgradnji cevovoda zalivnog sistema ,,Kozara“, ukupne površine oko 800 ha, devet mašina tipa centar pivot. Izvođenje zalivnog sistema ,,Livade“ u Novom Bečeju površine oko 82 ha, tipa centar pivot. Trenutno vodim radove na zalivnom sistemu „Kera-Bara“, ukupne površine oko 130 ha, tipa centar pivot. Pored toga, učestvovao sam ili vodi poslove vezane za:

  • redovna i vanredna odbranu od poplava na rekama Tisa i
  • izradu ponuda za izgradnju cevovoda zalivnih sistema i nabavka materijala istih;
  • izgradnju crpnih postrojenja za zalivni sistem „Galad“;
  • izradu elaborata i izmuljenje Kikindskog kanala, Magistralnog kanala Bačka Palanka – Novi Bečej u toku , 2019., 2020. i 2021. godine, kao i kanala Veliki bački kanal, na potezu Vrbas – Sombor 2022. godine.
  • sanaciju ribnjaka „Ribobel“ u Bašaidu i Jankovom
  • sanaciju letnjeg nasipa „Ljutovo“ u sklopu IPA projekta, leva obala reke Tise, Novi Bečej godine;
  • poslove rekultivacije zemljišta i
  • poslove na izgradnji zalivnog sistema „Livade“ i „Kera Bara“.
 

Pitali smo ga i zašto bi nekom preporučio da upiše smer Uređenje, korišćenje i zaštita voda.

“Ovaj smer pruža mogućnost rada u poljoprivredi i u vodoprivredi. Omogućava raznovrsnost poslova, što u projektovanju zalivnih sistema, rekultivacije, regulaciono – sanacionih radova, itd. Raznovrsnost posla u izvođenju radova u vodoprivredi i poljoprivredi (određivanje zalivnih normi, rad na zalivnim sistemima itd.).”

Naša koleginica Maja Pavlović, koja je zaposlena kao Senior menadžer prodaje sistema za navodnjavanje u ITN GROUP, podelila je sa nama svoju inspirativnu priču o svojoj karijeri i navodi kako je za nju najvažniji moto „biti uporan i ne odustati“.

„Nakon završene Srednje Tehničke Škole „Jovan Vukanović“ nisam se dvoumila oko upisa na Fakultet i čime želim da se bavim, već sam tada znala da voda i poljoprivreda ne idu jedno bez drugog i koliko je to bitno za čevočenstvo. Fakultet koji je mogao da ispuni tu moju želju jeste bio svakako Poljoprivredni Fakultet u Novom Sadu i Srmer Uredjenje, korišćenje i zaštita voda. Kada nešto želite i volite onda i studiranje ide mnogo laše, pa sam tako i studije vrlo brzo i završila. Novi izazov je nastao onda kada sam treba da se zaposlim, tako da sam počela od volontiranja i jedno vreme se bavila projektovanjem sistema za navodnjavanje za okućnice i parkove, ali cilj mi je ipak bila poljoprivreda. Ubrzo svoju karijeru počinjem u Delta Agraru na poziciji referenta prodaje sistema za navodnjavanje i tu prolazim fazu oko sticanja znanja u administraciji, logistici i prodaji sistema za navodnjavanje. Nakon par godina rada u Delta Agraru, prelazim u firmu KITE DOO i počinjem da vodim sektor za navodnjvanje kao Menadžer prodaje sistema za navodnjavanje, što je bilo vrlo izazovno i dinamično, jedan pravi rolerkoster. Zašto? Planiranje i praćenje tržišta, seminari, konferencije, putovanja, prodaja, izveštaji, teren, upoznavanje velikog broja ljudi ali i velika želja da naučim svakog poljoprivrednika kako pravilno i dobro da navodnjava, činio je moj posao vrlo zanimljivim. U svojoj karijeri sam radila sa vrlo poznatim brendovima u navodnjavanju, ali želja mi je bila da radim sa jednim od najkvalitetnijihi premijum brendova u navodnjavanju, iz tog razloga svoju karijeru sam nedavno započela u firmi ITN GROUP na poziciji Senior menadžera prodaje sitema za navodnjavanje, jer mi je cilj da naši poljoprivrednici rade sa najboljom opremom ali i pre svega da znaju kako najbolje tu opremu za navodnjavanje da koriste i ostvare visoke i stabilne prinose.“

Maja je takođe navela zašto bi nekom preporučili da upiše naš smer. 

“Ukoliko želite da učite i stičete znanje od domaćih i svetskih stručnjaka, koje žele svoje znanje da vam prenesu, na moderan i inovativan način; ukoliko shvatate značaj vode ne samo za navodnjavanje, nego i njen značaj za čovečanstvo; ukoliko shvatate da bez poljoprivrede ne možemo a ni ona bez nas, onda ste na pravom mestu i treba da upišete smer Uredjenje, korišćenje i zaštitu voda u poljoprivredi.”

Naša koleginica Dr Sanja Pantelić – Miralem, koja je doktorirala na našem departmanu i radi u JVP „Vode Vojvodine“, podelila je sa nama prezentaciju o mogućnosti rada naših kolega u različitim sektorima u JVP Vode Vojvodine.

Prezentacija

JVP Vode Vojvodine

Preuzmi

Na ovom linku

Naša koleginica Dr Sanja Pantelić – Miralem, koja je doktorirala na našem departmanu i radi u JVP „Vode Vojvodine“, podelila je sa nama prezentaciju o mogućnosti rada naših kolega u različitim sektorima u JVP Vode Vojvodine.

Prezentacija

JVP Vode Vojvodine

Preuzmi

Na ovom linku