Centar za GIS i daljinsku detekciju
Centar za geografske informacione sisteme (GIS) i daljinsku detekciju koji je formiran na Departmanu za uređenje voda okuplja deo naučnih radnika departmana koji se bave primenom ovih tehnologija u vodoprivredi i poljoprivredi.
GIS se može posmatrati kao sistem pomoću koga se mogu kreirati „digitalne mape“ određenog područja. Osim prikaza određenog područja kao neke mape, GIS omogućuje i razne prostorne analize i praćenje različitih fenomena na određenom području. Na Departmanu za uređenje voda je prepoznato da su GIS tehnologije neophodne u naučnom i stručnom radu i praktična primena GIS tehnologija je počela već početkom 21. milenijuma. GIS tehnologije se koriste kako u naučnom radu, tako i u projektima saradnje sa privredom. Završeni su različiti projekti kao što su izrada digitalne pedološka karta Vojvodine, izrada digitalne karte drenažnih klasa zemljišta Vojvodine, izrada digitalne karte pogodnosti zemljišta Vojvodine za navodnjavanje, digitalna karta rizika od suše i rizika od poplave od unutrašnjih voda za teritoriju Vojvodine i drugi projekti.
Na GIS tehnologije se neizbežno nadovezuju tehnologije daljinske detekcije. Putem daljinske detekcije se sa satelitskih snimaka ili snimaka sa bespilotnih letilica mogu kreirati razne mape koje mogu prikazivati određene fenomene na istraživanom području. Često ti fenomeni nisu vidljivi ljudskom oku, s obzirom da se za ove potrebe koriste i snimci u nevidljivom delu svetlosnih talasa (infracrveni i ultraljubičasti deo spektra). Za ove potrebe Departman za uređenje voda raspolaže bespilotnim letilicama sa kojih mogu da se naprave snimci terena multispektralnom kamerom u vidljivom i nevidljivom delu spektra. Stručnjaci Departmana preko ovog centra su uspešno završili više projekata u okviru kojih su uspešno uspeli da izdvoje površine pod vodoležama na poljoprivrednom zemljištu, površine pod trskom na vodenim površinama, površine pod invazivnim biljnim vrstama na istraživanom području. Uz pomoć veštačke inteligencije radi se na određivanju nedostajućih čokota u istraživanom vinogradu.
GIS tehnologije i tehnologije daljinske detekcije su danas neizbežne u svakodnevnoj praksi studenata koji su završili studijski program Uređenje, korišćenje i zaštita voda, tako da su predmeti kao što su GIS i Daljinska detekcija uključeni u nastavne programe na osnovnim, master i doktorskim studijama.