WaterManagement

Studentski projekti

Konkurs: Fond za talente 2022

Naziv projekta: Razvoj akvaponskog sistema za urbanu biljnu proizvodnju

Cilj projekta: Akvaponija predstavlja simbiotski način prozvodnje ribe i biljnih kultura koji ne zahteva zemljište kao resurs za rast i razvoj biljaka i štedi značajne količine vode (oko 90% u odnosu na konvencionalni način gajenja) zbog kruženja vode u sistemu. Pored toga, toksične materije koje nastaju kao nusproizvod od uzgoja ribe akvaponski sistem pretvara u hranivo potrebno biljkama, štedi prostor zbog mogućnosti vertikalnog gajenja, ne zavisi od klimatskih uslova, obezbeđuje organsku, zdravstveno ispravnu hranu jer se ne upotrebljavaju hemijski preparati, pesticidi i veštačka đubriva i sprečava zagađenje životne sredine. U skladu sa ciljevima projekta, i dobijenim sredstvima nabavljen je akvarijum dimenzija 80x45x45 cm, sa pratećom opremom (vazdušna pumpa, filter za čvrste materije, šljunkovita podloga, panj, ribice), kao i pojedinačni delovi sistema kako bi se hidroponski deo mogao spojiti sa akvarijumom i realizovati akvaponski sistem. 

Mentor: prof. dr Zorica Srđević, prof. dr Jasna Grabić

Članovi tima: Milica Ilić, Radoš Zemunac, Vladimira Žunić, Nikola Todorović, Anđela Dobrenović, Sanja Ekmeščić

Budžet projekta: 100 000 dinara

Konkurs: Pravo na prvu šansu 2022

Naziv projekta: Ispitivanje potencijala za primenu bioretencionih vrtova na teritoriji grada Novog Sada u cilju prikupljanja i tretiranja atmosferske vode

Cilj projekta: Cilj istraživanja je ispitivanje mogućnosti primene bioretencionih – kišnih vrtova za upravljanje atmosferskom vodom (kiša, sneg) u Novom Sadu. Analiza se odnosi na područja sa visokim procentom nepropusnih površina kao što su saobraćajnice, putevi i parkinzi, sa fokusom na delove grada koji su pri jakim kišama podložni urbanim poplavama.

Aktivnosti u okviru projekta obuhvataju: mapiranje lokacija osetljivih na pojavu urbanih poplava, prikupljanje podataka i analizu lokalnog tla klimatskih uslova i ispitivanje biljnog materijala na sposobnost usvajanja teških metala iz vode – postavljanje ogleda sa biljkama pogodnim za primenu u kišnim vrtovima.

Mentor: prof. dr Jasna Grabić

Rukovodilac-realizator projekta: dr Amela Greksa

Budžet projekta: 150 000  dinara za materijalne troškove i finansiranje jednogodišnjeg zaposlenja za jednu osobu 

Konkurs: Fond za talente 2021

Naziv projekta: Povećanje efikasnosti korišćenja vodnih resursa putem merenja vlažnosti zemljišta senzorom

Cilj projekta: Cilj projekta jeste racionalno korišćenje vode za navodnjavanje. Merenjem sadržaja vlage u zemljištu, dobija se precizna informacija o tome koliko je biljka usvojila dostupnu vodu iz zemljišta, samim tim biće poznato koliko je potrebno navodnjavati kako bi biljka zadovoljila svoje potrebe za vodom. Planiranom nabavkom i postavljanjem senzora „WATERMARK” u botaničkoj bašti na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, omogućiće se očitavanje preciznih podataka o vlažnosti zemljišta između dva navodnjavanja i, na osnovu tih podataka, izračunati tačna zalivna norma odnosno količina vode koja je potrebna biljkama. U slučaju padavina senzor će registrovati vlagu u zemljištu i odrediti tačnu količinu vode koja je potrebna za navodnjavanje kako bi se postigla zalivna norma. Na taj način postiže se velika ušteda vode, s obzirom da senzor daje informaciju o deficitu vode u zeljištu koja se dopunjuje navodnjavanjem.

Mentor: prof. dr Zorica Srđević

Članovi tima: Milica Stajić i Sanja Antić

Budžet projekta: 150 000 dinara

Konkurs: Fond za talente 2020

Naziv projekta: Primena koncepta „SMART WATER USE“ na farmama muznih krava

Cilj projekta: Mlečna industrija predstavlja privrednu granu koja tokom procesa proizvodnje i radi održavanja zahtevanog nivoa higijene i čistoće troši čistu vodu, ali i generiše značajne količine otpadne vode. Cilj je usaglašavanje realnih potreba za vodom sa njenom raspoloživošću i dostupnosti u okruženju farme poštujući sigurnu i kvalitetnu proizvodnju i osnovne potrebe životinja. Analizom kvaliteta kišnice utvrđen pogodan kvalitet vode za sekundarne aktivnosti na farmama, kao što su pranje mašinske opreme, dvorišta, zalivanja travnjaka, i objekata gde je kvalitet kišnice jednak kvalitetu tehničke vode. Zbog kiselog karaktera kišnice i periodičnosti pojave sulfida i amonijaka u kišnici, a prema Pravilniku o veterinarsko-sanitarnim uslovima objekata za uzgoj i držanje kopitara, papkara, živine i kunića („Sl. Glasnik RS“ 81/2006) takva voda ne ispunjava standarde za pijaću vodu („Sl. Glasnik RS“ 28/2019), pa se ne preporučuje koristiti prikupljenu kišnicu za napajanje krava i pranja objekata u kojima se vrši prijem i obrada mleka bez prethodnog predtretmana.

Mentor: prof. dr Zorica Srđević, prof. dr Jasna Grabić

Članovi tima: Senka Ždero

Budžet projekta: 235 000 dinara

Konkurs: Fond za talente 2019

Naziv projekta: Određivanje stanja useva i identifikacija vodoleži primenom daljinske detekcije

Cilj projekta: Cilj projekta je nabavka neophodne računarske opreme u smislu hardverske podrške za akviziciju, obradu i analizu snimaka generisanih bespilotnim vazduhoplovom – dronom, u svrhu rešavanja realnih problema u poljoprivredi (stanje useva) i vodoprivredi (problem vodoleži) Vojvodine. Takođe, projekat ima za cilj i poboljšanje uslova rada i unapređenja nastavnog procesa, ali i stvaranje generalno boljih uslova za rad grupe mladih doktoranata. Unapređenje nastavnog procesa bi se pre svega ogledalo u radu sa studentima i izvođenju nastave na stručnim predmetima: Osnove daljinske detekcije, Geografsko informacioni sistemi, Geodetska merenja i mreže, Premer terena i izrada planova, Uređenje zemljišne teritorije, Sistemi za navodnjavanje, Odvodnjavanje, Daljinska detekcija u poljoprivredi, Primena geografskih informacionih sistema u poljoprivredi, ali i u upoznavanju studenata sa savremenom opremom, praksom u svetu i trendovima u okviru struke. Realizacijom projekta i nabavkom namenskih računara visokih performansi, članovi tima stiču potrebne uslove za korišćenje punog potencijala opreme koju već poseduju. Pored toga, nabavljena oprema bi omogućila i upoznavanje studenata sa celokupnim procesom rada počevši od planiranja, definisanja projekta i prikupljanja podataka, do izrade finalnih proizvoda kao što su digitalni modeli terena i visina, izrada karata za praćenje rada meliracionih sistema, karata za procenu rizika od suša i poplava, stanja vegetacije i dr.

Mentori: prof. dr Zorica Srđević, prof. dr Atila Bezdan, prof. dr Pavel Benka

Članovi tima: Radoš Zemunac, Andrea Salvai, Nenad Antonić

Budžet projekta: 200 000 dinara

Konkurs: Fond za talente 2018

Naziv projekta: Uklanjanje gvožđa iz bunarske vode

Cilj projekta: Cilj projekta je pronalaženje jednostavnih i efikasnih načina za uklanjanje neželjenih koncentracija gvožđa iz bunarske vode za potrebe navodnjavanja i pronalaženje estetski prihvatljivijeg rešenja prečišćavanja i distribucije prečišćene vode. Osim što povišene koncentracije gvožđa prisutnih u vodi utiču nepovoljno na biljke i zemljište, dolazi i do oštećenja opreme što iziskuje učestale dodatne troškove za održavanje sistema za navodnjavanje. Tokom realizacije projekta tim je osmislio način kako na jednostavan i efikasan način ukloniti koncentracije gvožđa u bunarskoj vodi – filter koji je moguće postaviti čak i u kućnim uslovima, i filter koji je u mogućnosti da kvalitet narušen prevelikim koncentracijama gvožđa dovede do dobrog kvaliteta vode za navodnjavanje.  

Mentor: prof. dr Zorica Srđević, prof. dr Jasna Grabić

Članovi tima: Senka Ždero, Milica Ilić i Bojana Bubalo

Budžet projekta: 127 000 dinara